Radosnych, spokojnych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyśłności w Nowym Roku 2015 życzą wszystkim uczniom, absolwentom i rodzicom Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy Zespołu Szkół Nr 2 w Bratoszewicach.

Dziennik elektroniczny:

pl/gminastrykow

instrukcja pierwszego logowania

Wycieczka do fabryki bombek w Piotrkowie Trybunalskim

Dnia 26 marca uczniowie najmłodszych klas wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę autokarową do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie zwiedzali maleńką fabrykę produkującą ozdoby świąteczne. Bardzo miła pani przewodnik oprowadzając nas po zakładzie wprowadzała uczniów w tajniki produkcji bajecznie kolorowych bombek. Zwiedzanie zaczęliśmy od dmuchalni szkła, gdzie powstaję te niezwykłe cudeńka. Dmuchanie bombek przypomina troszkę robienie baniek mydlanych - tylko temperatura pracy jest nieco wyższa - ok. 600 stopni Celsjusza.

Kolejnym pomieszczeniem, do którego zostaliśmy zaproszeni to miejsce, gdzie bombki dostają zastrzyki ;) Są srebrzone od środka. Mają tam też swoistą szkołę przetrwania - kilkuminutowe wytrząsanie, aby sreberko równo się rozłożyło...potem już tylko kąpiel i do suszenia.

Piękne srebrne kule bardzo się wszystkim podobał. i mogłyby takie pozostać, ale to jeszcze nie koniec ich podróży. Teraz wędrują do farbiarni, gdzie pani lakieruje je w bajeczne, tęczowe odcienie. Złote, czerwone, żółte, pomarańczowe, zielone, matowe i błyszczące jakie dusza zapragnie.

Ostatnim etapem naszego zwiedzania była pracownia zdobienia bombek. Panie malarki z niezwykłą precyzją wyczarowywały przeróżne wzory przy użyciu cieniutkich pędzelków z włosia wiewiórek lub bobrów. Wszystko ozdobione barwnym brokatem, koralikami, cekinami i innymi niezwykłymi ozdobami tworzącymi ze szklanych kulek prawdziwe dzieła sztuki
Nareszcie upragniona frajda. Każdy z uczniów mógł wybrać jeden kolor bombeczki i własnoręcznie ją ozdobić. Ale była zabawa. Troszkę grubszymi niż Panie pędzlami, dzieci nanosiły na szkło specjalny klej tworząc swoje wymarzone wzorki, po czym obsypywały rożnymi kolorami brokatu. Wyszły przepięknie, każda z nich otrzymała również śliczny napis z imieniem jej właściciela

A.B.