UWAGA!!
W sprawie wpłat za obiady
w miesiącu wrześniu proszę kontaktować
się z sekretariatem 42 719 89 16.
Informacje dotyczące

Powiatowa Stacja Sanitarno-epidemiologiczna w Zgierzu

42 714-03-30,

telefon alarmowy: 601 260 229

Infolinia dla Obywatela w sprawie kwarantanny i zdrowia

48 222 - 500 – 115

do przedmiotów nieobjętych dotacją
na zakup podręczników
w roku szkolnym 2020/2021
znajduje się w zakładce
Dla Rodziców/Informacje

Informacje dotyczące profilaktyki
w związku z zagrożeniem koronawirusem
W zakładce
znajdują się informacje
dotyczące rekrutacji
na rok 2020/2021

Wyjazd na Litwę XX Sztafeta Niepodległości

W dniach 7-11 listopada w ramach XX Sztafety Niepodległości odbył się kolejny wyjazd na Litwę. Uczniowie Zespołu Szkół Nr. 2 w Bratoszewicach mieli przyjemność uczestniczyć w uroczystościach z okazji Dnia Niepodległości już po raz drugi.

Wczesnym rankiem, około godziny 6.00 wraz z harcerzami z Łodzi, Popowa oraz Głowna wyruszyliśmy spod szkoły. Zanim dotarliśmy do miejsca rozpoczęcia biegu, którym był Plac Piłsudskiego w Warszawie spędziliśmy dwie, bardzo przyjemne godziny w autobusie. Mieliśmy bowiem okazję poznać nowe osoby i nauczyć się różnych pląsów oraz pieśni. Po przybyciu do stolicy wspólnie rozwinęliśmy 123-metrową flagę Polski. Po uroczystym rozpoczęciu na warszawskim placu zaczął bieg wokół Warszawy. Odwiedziliśmy po drodze Bazylikę katedralną Świętych Michała i Floriana oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego. Następnie ruszyliśmy w kierunku Łomży, oczywiście kontynuując sztafetę. Biegliśmy parami trzymając flagi: polską i litewską. Za nami jechał autobus, zaś od przodu osłaniali nas motocykliści z „Rajdu Katyńskiego”. Po dotarciu do szkoły każdy zjadł pyszną kolację, po czym udał się na tzw.”Kominek”, na którym mieliśmy okazję pobawić się oraz lepiej poznać. Drugiego dnia wczesnym rankiem opuściliśmy Łomżę. Wypoczęci i gotowi na nowy dzień przystąpiliśmy do biegu który miał zaprowadzić nas prosto na Litwę, odwiedziliśmy tam wiele ciekawych miejsc, m.in. przepiękny zamek, z czerwonej cegły. W Wilnie zobaczyliśmy Ostrą Bramę oraz więzienie w którym więziono niegdyś Adama Mickiewicza. Noc spędziliśmy już w szkole litewskiej, gdzie zostaliśmy bardzo ciepło i mile przyjęci. Następny dzień okazał się dla nas prawdziwa lekcja historii o litewskiej stolicy. Zwiedziliśmy wiele kościołów, np. Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie mieliśmy również czas wolny, podczas gdy mogliśmy zjeść coś pysznego lub kupić pamiątki. Następnie wszyscy udaliśmy się do centrum handlowego, które okazało się wspaniałą atrakcją. Po dniu pełnym emocji wróciliśmy do szkoły. Trzeciego dnia wstaliśmy bardzo wcześnie, na celowniku znalazły się przede wszystkim cmentarze, szczególnie cmentarz na Rossie. To popołudnie przypomniało nam jak ważna jest pamięć o tych którzy walczyli i oddali życie za naszą Ojczyznę. Tamtejszy wieczór okazał się bardzo radosny, udaliśmy się bowiem do domu dziecka. To tam po raz pierwszy spotkaliśmy się z wszystkimi uczestnikami sztafety, zarówno Polakami i Litwinami. Wspólnie śpiewaliśmy i cieszyliśmy się z faktu, że coś co wydaję się właściwie nierealne, czyli bieg z Warszawy do Wilna, właśnie nam się udało. Ostatni dzień zdecydowanie dostarczył nam najwięcej emocji. O 5.00 rano stanęliśmy przy dębie Piłsudskiego, gdzie złożyliśmy znicze i wieńce ku czci poległych Polaków. Wzięliśmy udział w mszy świętej w pobliskim kościele, po czym ruszyliśmy do Wilna. Tam nastąpił najbardziej wyczekiwany moment przez nas wszystkich. Biegliśmy ulicami miasta, a naszym celem był cmentarz na Rossie,na którym miały miejsce uroczyste obchody dnia 11 listopada. To tam zakończyliśmy naszą wspaniałą przygodę. W ramach nagrody za uczestnictwo w XX Sztafecie Niepodległości przygotowane zostały medale dla każdego z nas. W końcu przyszło nam pożegnać cudowny kraj, który zawsze pamięta o nas i o którym my zawsze będziemy pamiętali. Bogaci w nowe doświadczenia, znajomości i niezapomniane przygody powróciliśmy do Bratoszewic.

Olga Kowalczyk i Marika Walak

Linki do programów o tegorocznej Sztafecie Niepodległości: